Sıkça Sorulan Sorular

Firmamız ve ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular bölümünden bilgi edinebilirsiniz.

Doymamış yağ asitleri (ayçiçek yağı hemen alınır ve 70 c derecede ısıtılır. Sonra ısıtma kesilip KOH verilir. Sonra tekrar ısıtılarak 98 c dereceye yükseltilir. Bu sırada köpüklenme olur. Bunu önlemek için bir miktar su katılır. İşlemin sonuna doğru viskoziteyi ayarlamak için % 5 oranında Na2CO3 verilir. Su ile merhem kıvamına getirilir. Tenekelere konarak satılır.
Katı ve yumuşak sabun yapımında farklı bazlar kullanılır. Örnek : Külçe, katı sabunlarda NaOH (sodyum hikroksit, kostik) . Arap sabunu üretiminde ise KOH (potasyum hidroksit) kullanılır. Bununla beraber Sabun üretiminde iki temel yöntem kullanılır. 1) Yağların potalarda sabunlaştırılması 2)Yağ asitlerinin nötralizasyonu 1) Potalarda Yağların Sabunlaştırılması : Açık kazanlarda gerçekleştirilir. Direkt ısıtma yapılır. Kazan 3 ayrı kısma bölünür. Sabun yapımında yağ önce kazanda ısıtılır. Seyreltik kısımdan başlanarak serbest yağ asitleri nötralize edilir. Sonra kaynatmaya başlanır. Sabun oluşunca akıcı yapmak için bir miktar NaOH çözeltisi katılır. Bu işlem reaksiyor süresini kısalttığı için redüksiyon ismi ile adlandırılır. Bundan sonra fazladan fazladan NaOH çözeltisi eklenerek sabun çözeltiden ayrılır. Bu esnada ortam fazla sıcak olduğundan sabun yarı sıvı halde yüzeye çıkar. Alttaki çözelti akıtılır. Kalan sabuna bir miktarsertliği giderilmiş su katılır ve sabun piştik bir hal alır ve kalıplara dökülerek kalıplanır. 2) Yağ asitlerinden sabun üretimi : Üretim, paslanmayan çelikten yapılmış açık kazanlarda yapılır. Önce NaOH ve Na2CO3 direkt istimle kaynatılır. İçine sıvı veya erimiş yağ katılır. İyice karıştırılır. Meydana gelen sabun tutkalı NaCl (sofra tuzu) katılmasıyla ayrıştırılır. Sabun üretiminde kullanılan yağlar , palm yağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı, pamuk yağı, mısırözü yağı,.
Sabun, temizleme amacından başka kozmetik, losyon, krem, sprey, ilaç yapımında da kullanılır. Endüstride; boya, plastik döküm, metal çekme işlerinde; sentetik kauçuk ve plastiklerin birçok türünün imalatında, su geçirmez tekstil üretiminde, metallerin paslanmasını önleyici yardımcı malzeme vb... birçok alanda kullanılmaktadır.
Sabunun tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Tarihte sabun benzeri malzemelerin üretildiğini kayıt eden en eski bulgu Milattan Önce 2800 yılına, antik Babil'e uzanır. Çin tarçını ve alkali kullanan bir tarif de M.Ö 2200 yılında antik Babil'de kil tablet üzerine yazılmıştır. Eber papirusları (M.Ö. 1550) Mısırlı'ların düzenli olarak yıkandıklarını ve banyolarında hayvansal ve sıvı yağları alkalin tuzlarla karıştırarak sabun benzeri malzemeler kullandıklarından bahseder.
Temizlemede kullanılan maddelerden bir kısmına verilen genel ad. Evlerde kullanılan sabunlar, tabiatta bulunan bitkisel yağlardan elde edilen yağ asitlerinin tuzlarıdır. Serbest Halde bulunan karboksilli asitlerden de çeşitli sabunlar yapılabilir. Sentetik temizleme maddelerinin kullanıldığı 1930 senesinden îtibâren aynı mânâda kullanılan sabun ve deterjan kavramları birbirinden ayrılmıştır.
Sabunun gizemi su ve yağ molekülleri arasında bağ oluşturmasındadır. Elimizi yalnızca suyla yıkadığımızda, derinin üzerindeki yağ yüzünden, su elimizi ıslatmadan dağılır. Bundan dolayı temizlik sağlanmaz. Ancak sabun bu durumu değiştirir. Sabun molekülünün bir ucu yağ molekülünü diğer ucu da su molekülünü tutar. Ellerimizi birbirine sürterek ovuşturduğumuzda, normalde su ile karışmayan yağ ve kirleri küçük parçacıklara böleriz. Sabun molekülleri devreye girdiğinde, yağları sarar ve kirleri suya çekerler. Böylece bağlanırlar, parçacıklar artık çözünmezler. Suyla birlikte cildinizden akıp giderler.